Sitodruk w praktyce

Poniżej skrócony, poglądowy opis odbywającego się u Nas procesu druku sitodrukiem. Proces ten zależy od bardzo wielu oczywistych czynników jak rodzaj użytych materiałów, doświadczenie ale również warunki atmosferyczne, twardość, kąt nachylenia rakla, rodzaj siatki, emulsji itp.

Farba nakładana jest na całej powierzchni ramy, na boku równoległym do rakla. Rakiel przesuwany jest przez całą powierzchnię ramy tak, aby farba przecisnęła się przez jej oczka wprost na podłoże do zadrukowania. Gdy oderwie się siatkę od podłoża farba z oczek sita przenosi się na podłoże zadrukowywane.
Rakiel wykonany jest z gumy i służy do przeciskania farby przez oczka siatki, aby farbę na podłożu równomiernie rozłożyć oraz do zbierania nadmiaru farby z siatki. Giętkość materiału, z którego wykonany jest rakiel pozwala na nadrukowywanie na nierównych podłożach oraz niekształtnych przedmiotach.
Ilość farby, która zużywana jest przy tego typu wydrukach, jest znacznie większa niż przy innego rodzaju technikach drukarskich. Konsystencja farby sitodrukowej musi być odpowiednia.
Wykonanie nadruku techniką sitodruku można podzielić na kilka etapów:

  • Przygotowanie pliku do druku - grafik przygotowuje plik dostarczony w formacie wektorowym do druku. Polega to w skrócie na odseparowaniu kolorów, gdyż na każdego z nich przygotowana musi być klisza i matryca.
  • Przygotowanie sita - odpowiednie przygotowanie sita ma kluczowe znaczenie dla jakości nadruku. Sito to ramka z odpowiednio napięta siatką, które  należy powlec odpowiednia emulsją światłoczuła a następnie wraz z kliszą naświetlić światłem UV. Gotowa matryca to utwardzona warstwa emulsji światłoczułej, która nie przepuszcza farby, natomiast nieutrwalona emulsja zostaje wypłukana. W ten sposób otrzymujemy gotową matrycę do druku. Proces ten należy wykonać dla każdego koloru.
  • Wykonanie nadruku - w momencie gdy przygotowane są matryce można rozpocząć proces drukowania. Matryce są odpowiednio mocowane do stołu sitodrukowego i ustawiane.  Następnie następuje druk, farba zostaje przeciśnięta za pomocą rakla przez te obszary sita, które zostały wcześniej wypłukane.
  • Utrwalenie nadruku - po wykonaniu nadruku należy go utrwalić  (upraszczając wygrzać) w specjalnym tunelu przy odpowiednich parametrach w celu zachowania jak najdłużej żywotności nadruku.

Zalety sitodruku:

  • Szerokie zastosowanie - sitodruk jest niezwykle uniwersalną techniką znakowania. Można stosować ją na wielu rodzajach materiałów, takich jak: tkaniny, bawełna, drewno czy tworzywa sztuczne. 
  • Trwałość - zastosowanie bardzo wytrzymałych farb drukarskich gwarantuje, że nadruki są odporne między innymi na promieniowanie UV, wilgoć, uszkodzenia mechaniczne czy pranie.
  • Nasycenie barw - dzięki dużej ilości farb możliwe jest uzyskanie niezwykle wyrazistych i w pełni nasyconych barw.
  • Uniwersalność - wykonanie nadruku za pomocą sita możliwe jest zarówno na powierzchniach płaskich jak i cylindrycznych.
  • Niska cena - jest to jedna z najtańszych technik znakowania na rynku. Jest atrakcyjna cenowo zarówno przy pojedynczych egzemplarzach, jak i w przypadku całych serii.

Farby sitodrukowe

Wyróżniamy dwa typy farb sitodrukowych:

  • farby wodne
  • farby plastizolowe

Te pierwsze charakteryzują się bezwonnością, nie zawierają PCV i formaldehydu, można nimi drukować na bardzo gęstych siatkach, a także dają żywe i wysoko nasycone kolory. W przypadku farb plastizolowych główną zaletą jest ich większy współczynnik krycia, ze względu na podwyższoną gęstość, natomiast minusem jest silny zapach. Drukarnie sitodrukowe stosują te dwa rodzaje farb naprzemiennie. Główną zaletą farb plastizolowych jest to, że nie zasychają na sicie podczas procesu druku.

Usuwanie szablonu

Szablon usuwa się za pomocą odwarstwiacza. Wspomnianą cieczą zrasza się siatkę, na której jest wyświetlony szablon z obydwu stron. Od razu po spryskaniu siatki odwarstwiaczem należy np. szorstką gąbkę nasączyć opóźniaczem po czym wyszorować siatkę z obydwu stron. Po tych czynnościach należy sito postawić licem do siebie (przeciwną stroną do klejenia siatki z ramą, w przeciwnym wypadku grozi to odwarstwieniem/odklejeniem sita od ramy) i pod ciśnieniem wypłukać naświetloną emulsje światłoczułą wodą. Jeśli emulsja nie zejdzie we wszystkich miejscach, czynność należy powtórzyć.

Darmowa dostawa od 500 zł
Zamówienia personalizowane
100% Satysfakcji
Towar na magazynie wysyłka 24h
Łatwe i bezpieczne zwroty
Zawsze najlepsze ceny
Produkt dodany do listy życzeń
Product added to compare.